Mikrocement

Właśnie wykańczasz mieszkanie, sklep, salon kosmetyczny, czy biuro i zastanawiasz się, jaką zrobić posadzkę? Mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia: postaw na mikrocement.
Ten nowoczesny materiał wykończeniowy prezentuje się nie tylko bardzo efektownie, lecz także jest bardzo trwały i łatwy w utrzymaniu. Zrobiona z niego posadzka dekoracyjna, w różnych kolorach i wzorach, pasuje do wnętrz w wielu modnych stylach. Zainteresowaliśmy Cię? A to tylko niektóre zalety mikrocementu na podłodze.

mikrocement posadzka

Co to właściwie jest ten mikrocement?

W skład tego materiału wchodzą: cement, żywica akrylowa, składniki wypełniające oraz pigmenty. Gdy zostaną one wymieszane w odpowiednich proporcjach powstaje powłoka dekoracyjna zwana właśnie mikrocementem. Często zamiennie używa się dla niej nazwy posadzka dekoracyjna. I słusznie, bowiem podłoga taka może być w zasadzie w każdym wybranym przez Ciebie kolorze, a dobry fachowiec bez trudu ozdobi ją wzorami. Można ją przy tym przygotować jako powierzchnię gładką, średnio, grubo, lub drobnoziarnistą. Powierzchnię taką można wykończyć lakierem: matowym, półmatowym i tradycyjnie błyszczącym. Oprócz walorów estetycznych, podłoga z mikrocementu ma liczne cechy wpływające na jej funkcjonalność w każdym pomieszczeniu, a także na zewnątrz.

Podłoga z mikrocementu – zalety

mikrocement podłoga

Warto zacząć od tego, że posadzka dekoracyjna ma zaledwie 2-3 mm grubości. Można nią pokrywać każdą stabilną powierzchnię, np. marmur, kamionkę, lastryko, beton, płyty z karton-gipsu, tynki cementowo-wapienne i gipsowe itp. Sprawdza się nawet na płytkach ceramicznych. Wszystko dlatego, że cechuje ją duża przyczepność.

Produkt jest elastyczny i bardzo trwały, na jego wytrzymałość wpływa w dużej mierze to, że nie wymaga szczelin dylatacyjnych oraz fug. Mikrocement nie jest wrażliwy na działanie tłuszczu oraz chemicznych preparatów czyszczących. Mimo że wyglądem przypomina beton, jest to posadzka ciepła. W dodatku można pod nią zainstalować ogrzewanie podłogowe.

Inne zalety posadzki z mikrocementu

mikrocement w łazience

Mikrocement zastosowanie

Zalety materiału sprawiają, że jest on wykorzystywany zarówno w pomieszczeniach publicznych (sklepy, biura), przemysłowych (hale produkcyjne, wystawowe, posadzki w garażu), jak i w domach, mieszkaniach, klatkach schodowych – pokrywa się nim również same schody.

Ze względu na dużą przyczepność oraz brak fug i dylatacji mikrocementem wykańcza się powierzchnie pionowe i poziome. Sprawdza się zatem jako okładzina otynkowanych ścian, słupów we wnętrzach, obudowa kominków, parapetów. Stanowi świetną imitację betonu oraz innych materiałów (np. drewna) na sufitach. Najczęściej wykorzystuje się go w loftach (pomieszczenia pofabryczne), we wnętrzach w stylu industrialnym, nowoczesnym, minimalistycznym, a także rustykalnym.

Coraz większym zainteresowaniem użytkowników cieszy się w kuchni i łazience, a więc tzw. pomieszczeniach mokrych. Mikrocement w kuchni jest zazwyczaj wylewany na podłogi, może stanowić także wykończenie ściany nad blatem kuchennym i samych blatów. Natomiast mikrocement w łazience efektownie wygląda na ścianach w kabinach prysznicowych i jako warstwa dekoracyjna obudowy wanien, a także półek na kosmetyki i akcesoria.

Pielęgnacja i konserwacja mikrocementu

mikrocement

Na korzyść mikrocementu na posadzkach we wnętrzach przemawia fakt, że jest materiałem łatwym w konserwacji i utrzymaniu czystości. Na co dzień wystarczy mycie wodą z mydłem o neutralnym pH za pomocą dobrze odciśniętej szmatki lub mopa. Do konserwacji polecane są specjalne preparaty przeznaczone do powłok zabezpieczających (zewnętrznych), np. lakierów poliuretanowych. Takie środki dodatkowo wzmacniają i pielęgnują powierzchnię.

Nasze wybrane realizacje posadzek z mikrocementu