Tynk dekoracyjny

Przyjrzyj się ścianom w swoim mieszkaniu. Czy muszą być gładkie, pomalowane farbą, ewentualnie pokryte tapetą? Mamy dla Ciebie inną propozycję – zdecyduj się na tynk dekoracyjny, a przekonasz się, że nie tylko ściany, ale i wnętrze zyskają niebanalny wygląd.

Tynk dekoracyjny sprawia, że ściana przestaje być jednolita i gładka. Jej ostateczny wygląd zależy od rodzaju i koloru tynku oraz od narzędzi, za pomocą których był nakładany.

Na rynku prócz tynków dekoracyjnych dostępne są także tzw. farby strukturalne i masy dekoracyjne, które imitują modne wykończenia ścian. Farby i tynki strukturalne na ogół wykańczane są lakierem, który wzmacnia i zabezpiecza powierzchnię przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Jednocześnie pogłębia lub nadaje kolor — matowy albo z połyskiem.

tynk dekoracyjny

Tynk dekoracyjny — packą, gąbką, pędzlem…

Po przygotowaniu ściany (m.in. oczyszczenie, wyrównanie, gruntowanie) i nałożeniu na jej powierzchnię cienkiej warstwy tynku, fachowiec tworzy wypukłe wzory, np. zaciera materiał pacą, lub za pomocą gąbki, kielni, pędzli, wałków, czy nawet nietypowych materiałów jak np. gąbka, modeluje różnorodne struktury. Można też skorzystać z gotowych szablonów ściennych ze specjalnego tworzywa lub samoprzylepnych, które ułatwiają wykonanie wymarzonej faktury. Tak więc od umiejętności i wyobraźni wykonawcy zależy to, jaki wzór powstanie. Jedno wiadomo na pewno – ściana będzie wyjątkowa i niepowtarzalna, bo trudno nawet tej samej osobie zrobić kolejny raz identyczny deseń.

Tynk dekoracyjny wewnętrzny — zalety

tynk dekoracyjny efekt rdzy

Tynk ozdobny pozwala na uzyskanie wielu różnorodnych. Może mieć neutralny, biały kolor i wówczas maluje się go po położeniu na ścianie. Dostępne są także gotowe tynki kolorowe.

Materiał świetnie sprawdza się na powierzchni z betonu, na płycie gipsowo-kartonowej, cegle, a także na tynku cementowo-wapiennym. Możemy go zastosować w zasadzie w każdym wnętrzu – trzeba jedynie dobrać rodzaj tynku i fakturę do jego stylu. Nie ma przeciwwskazań do użycia tynku ozdobnego na ścianach w kuchni i łazience.

Prawidłowo położony tynk dekoracyjny jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ściana pod nim „oddycha”, czyli przepuszcza parę i nie nasiąka wilgocią. Wypukła faktura sprawia, że ewentualne plamy czy zarysowania przestają być widoczne.

Pozornie nakładanie produktu wydaje się proste, jednak w rzeczywistości łatwo popełnić błędy, które spowodują, że np. z czasem powstaną rysy lub kolor będzie różnił się intensywnością w różnych miejscach. Dlatego inwestycję najlepiej zlecić sprawdzonym fachowcom.

tynk dekoracyjny corten

Rodzaje tynków dekoracyjnych

Rodzajów tynków dekoracyjnych stale przybywa. Odpowiadają one bowiem trendom i stylom modnym we wnętrzach. Obecnie, w zależności od faktury, jaką można uzyskać za ich pomocą, do najczęściej wybieranych tynków dekoracyjnych zalicza się:

Zakup materiału i proces dekorowania ścian we wnętrzach za pomocą tynku ozdobnego to operacja dość kosztowna. Jednak jest to ciekawy sposób na podkreślenie charakteru wnętrza, a ze względu na trwałość dekoracji ściana będzie się dobrze prezentowała przez długi czas. Inwestycja więc z pewnością się opłaca.

Nasze wybrane realizacje ścian z betonu dekoracyjnego