Sposób użytkowania posadzki żywicznej ma bezpośredni wpływ na trwałość i estetyczny wygląd powłoki żywicznej. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na unikanie chodzenia po niej w butach z ewentualnym ostrym brudem, takim jak piasek. Niestety zdarza się to nagminnie i jest bezpośrednią przyczyną powstawania zarysowań i przetarć na powierzchni.
Szczególnie w przypadku błyszczącej posadzki z żywicy epoksydowej. Następnym dość często występującym przykładem złego użytkowania jest przesuwanie, bądź też przeciąganie po posadzce ciężkich przedmiotów (np. mebli bez filców, dużych walizek itp.) Wynikiem tego są najczęściej drobne rysy, które z kolei znacząco przyśpieszają zmatowienie (utratę połysku) żywicy epoksydowej. Znacznie lepiej sprawy się mają w przypadku żywicy poliuretanowej, która z powodu delikatnej miękkości powłoki wykazuje tendencję do zamykania drobnych zarysowań. Dzięki czemu zdecydowanie dłużej zachowuje nienaganny wygląd, a poza tym jest przyjemniejsza w kontakcie z bosymi stopami. Do wszystkich posadzek dekoracyjnych pokrytych lakierem poliuretanowym zalecamy stosowanie PU Cleaner do mycia powierzchni poliuretanowych renomowanej firmy Dr. Schutz.
Użytkowanie posadzek i podłóg dekoracyjnych
Aby zapobiec tworzeniu się zarysowań nieodzowne będą filcowe podkładki pod nóżki mebli, krzeseł czy foteli. Należy przy tym pamiętać, żeby przy posadzkach w kolorze białym lub jasnoszarym używać podkładek w kolorze białym, gdyż ciemne kolory filcu mogą wchodzić w reakcję z powłoką żywiczną, przebarwiając ją w sposób trudny do usunięcia. Przede wszystkim posadzki poliuretanowe z łatwością można nieświadomie „pokolorować”.
Równie częstym przypadkiem trudnych do usunięcia zabrudzeń mogą być ślady, a w zasadzie ciemne smugi, pozostawione przez niektóre rodzaje gumy używanej do produkcji podeszwy obuwia. Jeśli zawiedzie czyszczenie owych miejsc ogólnie dostępnymi detergentami do mycia podłóg, można sobie pomóc miękką ściereczką nasączoną acetonem technicznym, zwracając szczególną uwagę na kategoryczny zakaz rozlewania acetonu na żywicę. W przypadku powłok żywicznych lakierowanych (poliuretany) nie wolno również doprowadzać do miejscowego uszkodzenia – zmycia lakieru.
Pielęgnacja i użytkowanie posadzek i podłóg żywicznych
Do codziennej pielęgnacji posadzek żywicznych z powodzeniem można stosować standardowe, ogólnodostępne środki czystości. Do mycia najlepiej używać mopa w kształcie listwy i materiału myjącego z mikrofibry. Doskonale sprawdza się gumowa bądź też piankowa ściągaczka do wody. W przypadku wyraźnego pogorszenia stanu wizualnego powłoki żywicznej zawsze można stosunkowo tanim kosztem przeszlifować i ponownie polakierować całą powierzchnię. Decydując się na taką operację można przy okazji pokusić się o zmianę koloru posadzki, jednak trwałość powłoki nie będzie już tak stabilna jak w przypadku żywicy barwionej w masie i przy ewentualnych przetarciach lakieru może być widoczny poprzedni kolor.
Jeśli chodzi o potencjalne naprawy miejscowe uszkodzonej posadzki żywicznej, to oczywiście w większości przypadków jest to możliwe. Nie ma problemu w przypadku posadzek poliuretanowych, natomiast w przypadku epoksydowych sprawa już jest bardziej skomplikowana. Wykonywane przez nas posadzki epoksydowe nie wymagają zamykania systemu lakierem ( w przeciwieństwie do poliuretanowych), wskutek czego w miejscu naprawy będzie widoczna linia naprawy. Rozwiązania są dwa: pokrycie całości posadzki minimalną warstwą żywicy dla ujednolicenia powierzchni albo dwukrotne polakierowanie w kolorze posadzki. Koszty pierwszej operacji będą zdecydowanie wyższe od drugiego wariantu ale efekt pierwszej wersji będzie zdecydowanie lepszy, gdyż nie będzie widać śladów wałka, którym nanoszony jest lakier – jak w przypadku drugiego rozwiązania.
Jak i kiedy czyścić posadzki żywiczne
Bezspoinowe posadzki żywiczne pokryte lakierem poliuretanowym, a w szczególności lakierem PU Siegel, wymagają specjalnych środków pielęgnacyjnych. Uniwersalne środki czystości dostępne na rynku zawierają zbyt duże ilości mydła, przez co częste ich stosowanie powoduje szybkie osadzanie się kurzu na powierzchni posadzki. Dlatego należy wybrać specjalnie środki przeznaczone do czyszczenia posadzek z żywic, ponieważ dzięki nim posadzka będzie wyglądała atrakcyjnie przez długi czas. Użytkownikom zalecamy kilka rodzajów preparatów w zależności od potrzeb: do codziennej pielęgnacji, gruntownej pielęgnacji i do silnych zabrudzeń.
W zależności od stopnia użytkowania, zalecamy wykonanie gruntownej pielęgnacji posadzki raz lub dwa razy do roku. Czyszczenie gruntowne polega na czyszczeniu mechanicznym przy użyciu środków czyszczących dobranych do stopnia zabrudzenia oraz wolnoobrotowej szorowarki z odpowiednim padem.Do odświeżenia posadzki z powodzeniem stosować można wszelkiego rodzaju emulsje zabezpieczające przeznaczone do podłóg żywicznych. Odświeżenie to dwuetapowa czynność, dzięki której usuwamy uporczywe zabrudzenia, maskujemy mikrozarysowania oraz mikrouszkodzenia na powierzchni posadzki.
W każdym przypadku i systemie producenci zalecają preparaty specjalnie przeznaczone do pielęgnacji ich posadzek. Mają one podnieść walory użytkowe, a także sprawić, żeby posadzka jak najdłużej służyła swoim właścicielom. Wszystkie wyżej wymienione produkty znajdą Państwo w sklepie internetowym Podnogami.pl